e-Faturaya geçmek istemiyorum !      Bu düşüncenize 10 soru-cevap ile açıklık getiriyoruz !

e-Faturaya geçmek istemiyorum ! Bu düşüncenize 10 soru-cevap ile açıklık getiriyoruz !

  • 16 Aralık 2016

1) Şirketim için e-Fatura uygun bir çözüm değil!

Eğer aylık olarak az fatura kestiğinizi düşünüyorsanız ve e-fatura uygun bir çözüm değil diyorsanız, tüm fatura işlemlerinizi e-Fatura sayesinde birim başına 6 TL olan kağıt fatura maliyetlerinizi 0,20 kuruşa kadar düşürebilirsiniz.

2) E-fatura kapsamında değilim! Geçmeme gerek yok!

Mevcut kapsam dahilinde E-fatura’ya geçiş zorunluluğu olamayan şirketler de e-arşiv fatura sistemine geçiş yapabilirler. Türkiye olarak dijital bir sürecin içerisine girmiş durumdayız. e-Fatura da bu sürecin bir parçası ve bu dönüşümün 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Şirketinizin Fatura maliyetlerini düşürmek, işlerinizi dijital ortama taşımak ve bu süreçte geç kalmamak için, işletmenizin e-Fatura’ya geçişini tamamlamalısınız.

3) e-Fatura başvuru süreci çok zor!

Türkiye için e-Fatura’ya geçiş şu an beklenen kadar yaygınlaşmadığı için başvuru süreci uzun görünüyor. Fakat bilinenin aksine başvuru sürecini sizin yerinize ÖZEL ENTEGRATÖR olarak bizler tamamlıyoruz.

Ofisinizden çıkmadan sisteme geçmiş oluyorsunuz.

4) Mali mühür çok pahalı!

e-Fatura’ya geçiş önündeki en büyük sorun mali mühür ücretinin yüksek bulunması idi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen mali mühür ücretleri 2016 itibari ile indirildi. Daha önce tüzel kişiler için 690 TL, gerçek kişiler için 240 TL olan mali mühür fiyatları tüzel kişiler için 400 TL gerçek kişiler için ise 200 TL’ye indirildi.

5) Şahıs şirketiyim, e-Faturaya geçemiyorum!

Şahıs şirketleri de e-Fatura kullanabilir hem de daha düşük mali mühür fiyatı ile.

6) Eski sisteme alışmışım e-Faturaya geçemem!

Mevcut sistemde fatura için Birinci olarak matbaa fatura basım maliyetiniz var.(Fatura üzerinde herhangi bir değişiklik olduğunda bu faturalarınız çöp oluyor! Veya etiket ile halletmeye çalışıyorsunuz. İptali durumunda ise yine bir o kadar prosedür ile başbaşasınız.) İkinci olarak faturalarınızın muhatabına iletilmesi noktasında ortaya çıkıyor. Zarf veya benzer dosya ile posta veya kargo ile alıcısına gönderiyorsunuz? Kargo maliyetinin dışında bir de takibini yapmak durumundasınız! Üçüncü olarak saklama ve dosyalama süreci sizi bekliyor ay bazında gönderdiğiniz ve aldığınız faturalarınızı gelen-giden ayrı ayrı olmak üzere klasörlere işliyorsunuz! Herhangi bir faturaya bakma ihtiyacında ilgili fatura arşive kaldırılmamışsa klasörleri arasında kayboluyorsunuz. Arşivde ise süreç daha da sıkıntılı! Fatura kaybedilmesi durumunda da yine resmi prosedür ile uğraşmak durumundasınız. E-Fatura da fatura kaybı yoktur. Dördüncü olarak ay sonunda faturalarınızı muhasebecinize iletmek zorundasınız.

İşte fatura matbaa, kargo, dosyalama-saklama, iletme maliyet ve iş yükünü e-Faturaya geçerek minimum düzeye indirmeniz çok basit.

7) e-Fatura gönderdikten sonra faturada değişiklik/iptal işlemi yapamam!

Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade yapabilirsiniz.

Fakat şunu not düşmekte fayda var: Elektronik fatura oluşturulduktan sonra değişiklik yapılamaz. Göndermiş olduğunuz elektronik fatura e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir, e-arşiv ise siz bir aylık süre içinde iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

8) e-Fatura kullanmayan müşteriler ile sorun yaşarım!

e-Fatura’ya geçiş yapmamış olan müşterilerinize e-arşiv faturası gönderebilirsiniz. Bu fatura mali değeri olan ve matbu fatura ile eşdeğerli bir faturadır. Faturayı isterseniz e-posta(hali hazırda yaygın olarak kullandığınız cep telefonu faturanız gibi düşünebilirsiniz.), sms olarak veya çıktısını      ürün-hizmet ile birlikte verebilirsiniz. Müşterinizin e-Fatura kabul etmemesi mümkün değildir. e-Fatura, Maliye Bakanlığı onaylı bir faturadır ve hem siz hem de müşteriniz için işlevsel olarak normal faturadan farklı değildir.

 

9) Müşterim TC kimlik numarası vermek istemiyor!

Muhatabınız eğer e-Fatura kullanıcısı ise e-Fatura’yı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. Eğer muhatabınız bir gerçek kişi ise ve e-Fatura kullanıcısı değilse o zaman e-arşiv faturası düzenlemeniz ve kimlik nosu zorunlu olmadığı için 11 haneli 11111111111 rakamı girerek hazırlayabilirsiniz.

10) E-faturaya geçince Mali Müşavirim de e-Defter’e geçmek zorundaymış!

Eğer şirketiniz e-Fatura’ya geçmek zorunda ise muhasebeciniz ya da mali müşavirinizin e-Defter’e geçmesi gerekir. Yada şirketinizin e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu yok fakat siz e-Fatura kullanmak istiyorsanız e-Defter kullanmak zorunda değilsiniz.