e-Fatura Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

e-Fatura Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

  • 31 Aralık 2016

e-Fatura Nedir? - Neden Kullanılmalıdır?

 

e-Fatura kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik ortamda hazırlanan kağıda basılmayan ve Maliye’nin sunucuları tarafından alıcı ve satıcıya iletilen e-fatura, ileride tüm firmalar için zorunlu hale getirilecek. İtiraz süreleri, iptal ya da iadesi kağıt faturaya göre farklılık gösterir. Değiştirilemezliği mali mühürle ve zaman damgası ile garantilenmiş, fatura tarafları arasında, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan güvenli elektronik belgedir. Giderek artan e-fatura kullanıcıları arasına girmek için yeterli sebebiniz var aslında. Kurumsal işlemlerinizi daha kolay hale getirmek ve tasarruf etmek istiyorsanız e-fatura uygulamasına geçmelisiniz.

 

Kimler e-Fatura Kullanabilir? - Kimler için kullanımı zorunludur?

 

işletmenizin e-Fatura’ya geçişi şimdilik zorunlu olmayabilir ancak, e-Fatura’ya geçiş zorunluluğunuz olmasa da e-Fatura’nın avantajlarından faydalanmak için herkes e-Fatura’ya geçebilir. e-Fatura sistemine kayıt olmadan e-Fatura gönderemezsiniz.

Peki hangi firmaların e-Fatura’ya geçişi zorunlu diye merak ediyor olabilirsiniz! Yıllık satış tutarı 10 milyon TL üzerinde olan tüm firmaların e-Fatura’ya geçişi zorunludur!

e-Fatura Avantajları?

 

v  e-Fatura ile faturalarınızı daha hızlı oluşturarak maliyetlerinizi düşürürken, personel zamanından tasarruf edersiniz. Operasyonel yükünüzü azaltır. Kağıt, mürekkep, zarf  gibi sarf malzeme maliyetini ortadan kaldırır.

 

v  Fatura postalama/kargolama maliyeti oluşmaz. Faturaların postada/kargoda takip ve kaybolma sıkıntısı ortadan kalkar.

 

v  Müşterileriniz ve siz faturalarınızı internet üzerinden istediğiniz her yerden; kolay ve hızlı çok rahat ulaşabilirsiniz. Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir. Ayrıca, fatura saklama/dosyalama iş yükü ve maliyetinden kurtulursunuz. Vaktinizi arşivde fatura arayarak geçirmemiş olursunuz.

 

v  Kullandığınız muhasebe, erp vb. sisteminiz ile entegre edebilirsiniz. Kağıt faturaların işlenmesi sırasında oluşabilecek insan hatalarının önüne geçilmiş olur.

 

v  Müşteriler ve satıcılar ile hızlı mutabakat ve nakit akışı yapmanız kolaylaşır.

 

v  Kağıt tasarrufu sayesinde çevrenin korunmasına katkıda bulunursunuz.

 

v  Yakın gelecekte tüm firmalar için e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu gelecek. O nedenle sisteme erken girmenizde fayda var.